-Podróże "małe i duże"

-wycieczki krajowe i zagraniczne

-wyjazdy dla seniorów

Nasze motto: "Nigdy nie przestawaj podróżować"

Powrót na stronę główną biura podróży.

PUNKT SPRZEDAŻY WYCIECZEK

ul. Nowy Świat 53 (wejście od ul. Wareckiej)

00-042 Warszawa


POLECAMY POLECAMY
Numer oferty: I24099
Polska / małopolskie / Kraków
KRAKÓW SZLAKIEM WYSPIAŃSKIEGO Z OKAZJI WYSTAWY CZASOWEJ “WAWEL WYSPIAŃSKIEGO” ORAZ… WYSTAWA “ZŁOTE RUNO - SZTUKA GRUZJI”
PROFILE: krajowe

Termin TERMIN: 04.07 czw. - 05.07.2024 pt., 2 dni
Wyżywienie WYŻYWIENIE: Wg programu
Transport TRANSPORT: autokar / Warszawa
ZakwaterowanieZAKWATEROWANIE: hotel KRAKUS ***
Opis pokoju OPIS POKOJU: TWIN TWIN
Cena: 670 zł
  • OPIS
  • PLAN IMPREZY
  • TERMINY I CENY Terminy
  • W CENIE
  • DOPŁATY I ZNIŻKI
  • ROZKŁAD JAZDY

DZIEŃ 1. czwartek 5 lipca 2024 r. 

Wyjazd spod Pałacu Kultury i Nauki (od strony Kinoteki) o godz. 7:00, podstawienie autokaru o godz. 6:45 i przejazd do Krakowa (czas podróży z przerwami - ok. 5 godz.).

 

Przyjazd do Krakowa około południa, spotkanie z przewodnikiem miejskim i realizacja programu zwiedzania pieszo.

 

GMACH GŁÓWNY MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIEzwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej “Złote runo - sztuka Gruzji” - pierwszej nie tylko w Polsce, ale też w Europie tak wszechstronnej, panoramicznej i obszernej wystawy sztuki gruzińskiej.

Wystawa sztuki gruzińskiej ma charakter przekrojowy, obejmujący okres od starożytności po czasy współczesne, a zarazem skupiony na wybranych aspektach wielkiego dziedzictwa kultury gruzińskiej - od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przekłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.

 

Pomnik Stanisława Wyspiańskiego przed Muzeum Narodowym - pomnik przedstawia grupę postaci alegorycznych na granitowym cokole. To bohaterowie dramatów Stanisława Wyspiańskiego: Jasiek, Żyd, Chochoł, Stańczyk, Isia z “Wesela”, Wiarus z “Warszawianki”, Pallas Atena z “Nocy Listopadowej”. Postacie otaczają kolumnę, na której - okryty peleryną - stoi ich twórca, Wyspiański.

 

Przejście w kierunku Starego Miasta.

 

MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO – zwiedzanie z przewodnikiem oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie posiadającego największą na świecie i najcenniejszą kolekcję dzieł tego genialnego twórcy. W jej skład wchodzą dzieła malarskie Wyspiańskiego, szkice, projekty oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane według jego autorskich projektów. Ten wspaniały zbiór, liczący przeszło 1100 obiektów, dopełniają pamiątki osobiste, księgozbiór prywatny artysty oraz archiwalia – rękopisy i fotografie.

Wraz z końcem kwietnia ekspozycja muzeum została wzbogacona o wystawę czasową “WYSPIAŃSKI. TRZECIA ODSŁONA WRAZ Z POKAZEM DZIEŁ Z OKRESU PARYSKIEGO”. Mowa o nieznanych w literaturze przedmiotu, nigdy wcześniej niepokazywanych szerokiej publiczności dziełach Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji Ziyada Raoofa. Zespół liczy dwanaście prac, różnorodnych pod względem techniki i czasu powstania. Większość pochodzi z lat 1892–1893 – są to akademickie rysunki węglem i obrazy olejne (studia aktów) oraz portrety kobiet i mężczyzn powstałe w Paryżu, mieście, w którym w pełni objawiła się indywidualność młodego artysty. Dwie inne prace – przedstawiający postać mężczyzny pastel z 1897 roku oraz studium węglem popiersia aktorki Sulimy z 1901 roku – to portrety już w pełni dojrzałe, namalowane w rodzinnym Krakowie.

 

Bazylika św. Franciszka z Asyżu (wejście do środka) - gotycka świątynia, w której Wyspiański podjął się stworzenia polichromii i witraży w czasie renowacji. 

Nad ołtarzem głównym artysta umieścił przedstawienie św. Franciszka z Asyżu oraz bł. Salomei, fundatorki polskiego zgromadzenia klarysek. Obie postaci wydają się niewielkie wobec monumentalnej roślinności czy żywiołów ognia, powietrza i wody, otaczających ich na pozostałych witrażach. Do okna po przeciwległej stronie kościoła Wyspiański zaprojektował witraż “Bóg Ojciec — Stań się”. Postać Boga Ojca, oddana falistymi liniami, wyłania się z „powierzchni bezmiaru wód" i w dynamicznym skręcie ciała oraz gwałtownym uniesieniu ręki dokonuje dzieła stworzenia świata.

 

Obiadokolacja w restauracji na mieście lub w hotelu*

* Prosimy o zgłaszanie ewentualnych diet / preferencji żywieniowych przy zapisie na wycieczkę.

 

Przejazd autokarem do hotelu Krakus ***, zakwaterowanie, nocleg.

 

DZIEŃ 2. piątek 6 lipca 2024 r. 

 

Śniadanie bufetowe w hotelu, wykwaterowanie z hotelu i dalsze zwiedzanie Krakowa pod opieką przewodnika:

 

BAZYLIKA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA - SANKTUARIUM MĘCZEŃSTWA ŚW. STANISŁAWA NA SKAŁCE (wejście do środka w miarę możliwości) - zwiedzanie wnętrz barokowego sanktuarium patrona Polski, wzniesionego na wapiennej skale w miejscu gotyckiej świątyni fundacji Kazimierza III Wielkiego i Jana Długosza.

 

PANTEON NARODOWY - KRYPTA ZASŁUŻONYCH NA SKAŁCE - znajdująca się pod kościołem jednonawowa krypta, częściowo wykuta w skale, ukończona została w 1792 roku. Przebudowana z myślą o pomieszczeniu Grobów Zasłużonych w latach 1876-1880, nakryta jest kolebkowym sklepieniem, z głębokimi niszami pod przęsłami naw bocznych.

2 grudnia 1907 roku żegnał Kraków artystę najwszechstronniejszego w swoich dziejach, Krakowem w najwyższym stopniu zauroczonego – malarza, poetę, dramaturga – Stanisława Wyspiańskiego. Zgotowano artyście pogrzeb iście królewski żegnany tłumnie przez przedstawicieli wszystkich stanów i z różnych stron ziem polskich, rozdzwoniły się dzwony wszystkich krakowskich kościołów, z wawelskim „Zygmuntem” na czele. Sarkofag Wyspiańskiego, dzieło Jana Rzymkowskiego, został wykonany w 1912 roku.

 

Przejście piesze w kierunku Wzgórza Wawelskiego (ok. 1,4 km).

 

Dom Długosza (z zewnątrz) - to tutaj w 1873 roku z domu przy ulicy Krupniczej przeniósł się Franciszek Wyspiański wraz z rodziną. W dawnej stajni i wozowni w podwórcu urządził swoją pracownię rzeźbiarską. Stanisław Wyspiański spędził w tym domu nieopodal Wawelu wczesne dzieciństwo. Po śmierci jego matki ojciec popadł w alkoholizm, dlatego też w 1880 roku mały Stanisław wyprowadził się do wujostwa - Joanny i Kazimierza Stankiewiczów.

 

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU - zwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej “Wawel Wyspiańskiego” - wielka, jubileuszowa i wielowymiarowa wystawa czasowa poświęcona motywom wawelskim w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. 

 

Sto dwadzieścia lat temu, wiosną 1904 roku, Wyspiański opublikował dramat “Akropolis”, którego akcja rozgrywa się w katedrze, natomiast jesienią, wraz z zaproszonym do współpracy Władysławem Ekielskim, rozpoczął pracę nad koncepcją zabudowy wzgórza – wielkim projektem “Akropolis”. Projekt łączył się ściśle z odzyskiwaniem wzgórza wawelskiego z rąk wojska zaborcy, a zarazem utrwalał XIX-wieczną koncepcję Wawelu jako serca Polski. Wystawa podzielona jest na trzy bloki tematyczne: pierwszy prezentuje motywy wawelskie obecne w dziełach plastycznych Wyspiańskiego (zamek), drugi – w jego utworach literackich (budynek nr 9), trzeci zaś (budynek nr 7) ukazuje oddziaływanie artysty, bezpośrednie i pośrednie, na innych twórców. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć niemal 300 obiektów, w tym wiele wybitnych prac Stanisława Wyspiańskiego – wystawę otwiera jego “Autoportret w kontuszu”. Pozostałe wyróżniające się dzieła to widoki z motywami wawelskimi (“Planty w nocy”, “Zakole Wisły”), portrety Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta i inne. Na szczególną uwagę zasługują również szkice do projektów witraży katedralnych, rysunki detali architektonicznych, szkice do projektu “Akropolis”, a także dzieła literackie i prace związane tematycznie z inscenizacjami dramatów Wyspiańskiego. Ekspozycja obejmuje również obrazy i rysunki innych artystów, przede wszystkim Jana Matejki, Józefa Simmlera i Leona Wyczółkowskiego, pokazywane w charakterze kontekstowym, dla lepszego zrozumienia źródeł inspiracji artysty. W ostatniej części będą prezentowane m.in. pastele, akwarele i rysunki twórców opracowujących wątki znane z dzieł Wyspiańskiego, przede wszystkim słowiańskie i ludowe, a także zainspirowanych jego projektami. Wśród autorów znajdują się: Zofia Stryjeńska, Jerzy Edward Winiarz i Adolf Szyszko-Bohusz. Zgromadzone na wystawie prace potwierdzają słuszność tych słów, a miłość i fascynacja Wawelem są widoczne w najdrobniejszej kresce ołówka i każdej plamie farby.

 

Czas wolny na posiłek we własnym zakresie na rynku Starego Miasta.

 

Powrót do miejsca wyjazdu w godzinach wieczornych.

 

UWAGA: KOLEJNOŚĆ REALIZACJI PROGRAMU MOŻE ULEC ZMIANIE

 

please wait...
Cena zawiera:

Cena zawiera:

  • Zakwaterowanie w hotelu KRAKUS *** w  Krakowie  - pokoje standardowo 2 osobowe z pełnym węzłem sanitarnym, ręcznikami, TV i internetem WiFi
  • Wyżywienie - obiadokolację 1 dnia w restauracji w hotelu lub w mieście - zupa, danie główne, napój oraz śniadanie bufetowe 2 dnia w hotelu
  • Transport autokarem wyposażonym w klimatyzację, DVD, WC
  • Opiekę pilota – przewodnika na całej trasie wycieczki
  • Realizację programu  (koszty wstępów do zwiedzanych obiektów, przewodnicy miejscowi,)
  • Ubezpieczenie NNW uczestników wycieczki (suma ubezpieczenia – 10 000 zł)  

 

  • Impreza turystyczna i jej poszczególne świadczenia  realizowana jest w grupie, minimum 15 osób,
    maksymalnie 55 osób, z możliwością podziału na mniejsze grupy w przypadku wybranych obiektów

 

Cena nie zawiera:

  • fakultatywnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania uczestnictwa w imprezie – 3,2% wartości imprezy w momencie podpisywania umowy z możliwością rozszerzenia o choroby przewlekłe
  • dopłaty do pokoju 1 osobowego (liczba pokoi ograniczona) - 70 zł / osoba
70 zł
Dopłata do pokoju 1-osobowego
Dotyczy całej rezerwacji.